Na Warsztacie

Dział poświęcony na konstrukcje wykonane przez kolegów krótkofalowców


PA KF na 2xQQE-06/40

Prezentowany wzmacniacz zbudowany został z myślą o pracy emisją SSB w pasmach amatorskich 3,5-7-14MHz. Przy sterowaniu 7 watami, oddaje moc 250-300 watów. Przy doborze warunków pracy dla lamp QQE-06/40 posiłkowałem się opisem wzmacniacza mocy na takiej lampie z książki Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB pt. „Poradnik ultrakrótkofalowca”.
Jest to klasyczny układ wzmacniacza na dwóch równolegle połączonych lampach, sterowanych w siatce pierwszej. Napięcie anodowe 900V uzyskiwane jest poprzez potrojenie napięcia zmiennego pobieranego bezpośrednio z sieci 230V. Zasilacz zawiera na wejściu układ automatycznego wybierania fazy, zbudowany na dwóch przekaźnikach, przeznaczonych do pracy w instalacjach napięcia zmiennego 230V. Z powielacza pobierane jest również napięcie dodatnie do zasilania siatek drugich, po wcześniejszym poddaniu go stabilizacji za pomocą diod Zenera oraz z wykorzystaniem wysokonapięciowego tranzystora wykonawczego. Małej mocy transformator dostarcza napięcia żarzenia dla obydwu lamp, jak również napięć dla regulowanego prostownika napięcia ujemnego do zasilania siatek pierwszych oraz prostownika 12V, do zasilania przekaźników i elementów sygnalizacyjnych na diodach LED. Przełączanie lamp w tryb nadawania i odbioru zrealizowane jest poprzez załączanie i odłączanie stabilizowanego napięcia 250V na siatki drugie obydwu lamp. Dławik anodowy wykonałem według opisu LZ2ZK. W PI-Filtrze jako C-1 pracuje kondensator zmienny o pojemności około 80pF, zaś jako C-2 kondensator zmienny od radiostacji RBM-1.

Cezary SP7MJX


PA KF na 3xGU-50

Wzmacniacz zbudowany został według opisu Igora DL2KQ, znajdującego się na stronie internetowej jego stacji [ http://dl2kq.de/pa/1-1.htm ]. Zamieszczone tam rozwiązanie zasilania trzech lamp GU-50, czterokrotnie powielanym napięciem pobieranym bezpośrednio z sieci 230V, zachęcało do wykonania konstrukcji jak najmniejszej gabarytowo.

Powstały wzmacniacz pracuje w całym zakresie fal krótkich, od 1,8 do 30MHz, włącznie z pasmami WARC. W toku rocznej eksploatacji współpracował z transceiver’ami FT-857 i FT-450. Mając na uwadze jak najdłuższą eksploatację lamp, zwracana była uwaga, aby wychodząca do anteny moc nie przekraczała 300 watów, przy maksymalnie pobieranym przez lampy prądzie 400mA. Z tych samych względów, sterowano wzmacniacz mocą nie większą niż 30 watów. Jedynie w paśmie 24MHz, przy pełnej mocy sterującej 30 watów, nie osiągalna jest zakładana moc 300 watów – w przypadku tego pasma moc wyjściowa wynosi 240 watów. Na pozostałych pasmach potrzebna moc sterująca do osiągnięcia 300 watów na wyjściu jest różna. Dla przykładu w paśmie 7MHz wynosi ona jedynie 17 watów. Na pozostałych jest wyższa, najczęściej jednak w pobliżu albo na poziomie 30 watów.

Cezary SP7MJX


SKRZYNKA ANTENOWA T-02

Skrzynka zbudowana jest w układzie filtru typu „T” zgodnie z zamieszczonym schematem. Posiada przełącznik do jej wyłączania czyli BAY-PAS oraz przełącznik wyboru korzystania z jednej z dwóch anten, jakie można do niej podłączyć. Pozostałe elementy to dwa zakupione na Allegro kondensatory zmienne o pojemności 2x120pF (z połączonymi w każdym z nich równolegle sekcjami) oraz 25-cio pozycyjny przełącznik, który nabyłem dwa lata temu w Burzeninie. Indukcyjność skrzynki to cewka składająca się z 25-ciu zwojów drutem emaliowanym 1,2mm na czerwonym rdzeniu Amidon o średnicy około 3cm. Równolegle nawijałem taką samą ilość zwojów drutem 1,0mm, które później zdjąłem aby mieć odstępy między zwojami zasadniczej cewki. Odczepy wykonałem po każdym nawiniętym zwoju. Mając na uwadze jak najmniejszy rozmiar obudowy, wykonałem ją samodzielnie z blachy aluminiowej 2mm. Wykonaną tak skrzynkę kilkakrotnie już wykorzystywałem z pełnym powodzeniem podczas ostatnich aktywacji SPFF-0028 spod znaku okolicznościowego HF35BLP. Pracowałem na niej na kilku pasmach KF emisjami SSB i FT8 oraz w paśmie 50MHz emisją FT8. Dla zasady zwracam uwagę na to, aby przełączanie indukcyjności podczas strojenia wykonywać wyłącznie małą mocą. Strojenie wykonuję z wykorzystaniem miernika SWR w FT-857. Zwracam uwagę na podstawową zasadę strojenia filtru typu „T”, która mówi o znalezieniu najniższego SWR przy jak największej pojemności kondensatora wyjściowego oraz przy jak najmniejszej indukcyjności, co szerzej jest zaprezentowane na stronie: https://www.dj0ip.de/antenna-matchboxes/asymmetrical-matchboxes/tuning-the-t-network/

Cezary SP7MJX


Skrzynka Antenowa T-01

Jest to typowo wyjazdowa skrzynka w układzie filtru typu „T”, jaki powszechnie stosowany jest przez firmę MFJ.
Zastosowane kondensatory zmienne, przy stosunkowo małych rozmiarach, mają pojemność około 180pF i pracują bez problemów przy mocy 100 watów. Element indukcyjny to cewka nawinięta na czerwonym rdzeniu Amidon o średnicy 3cm. Nawinąłem na nim 28 zwojów drutu o średnicy 0,7mm. Przełączanie indukcyjności realizowane jest 24-ro pozycyjnym przełącznikiem. Na ścianie tylnej, poza gniazdami wejścia i wyjścia, znajduje się również przełącznik BAY-PAS.
Skrzynka ta, bardzo dobrze współpracuje podczas wyjazdów z antenami FD-4, FD-3, dipolem na 7 i 10MHz, a także z anteną LW 41,5m z balunem 1:9. W porównaniu z wcześniej wykonanymi skrzynkami w układzie „ZT”, skrzynka ta nie zestraja się tak wąsko jak wcześniejsze. Zauważalna jest mozliwość większego przestrajania TRX-a na danym paśmie, bez zauważalnej zmiany wartości pomiaru SWR przy nadawaniu.

Cezary SP7MJX


Skrzynka Antenowa ZT-02

Pozytywne efekty w dostrajaniu anten podczas wypraw terenowych przy wykorzystaniu skrzynki ZT-01, zachęciły mnie do złożenia następnej – bardziej jednak rozbudowanej w zakresie osiągania właściwego dostrajania, a także rozszerzającej możliwości jej wykorzystania.
W efekcie powstała kolejna skrzynka w układzie zmodernizowanego filtru „T”. Zamiast cewki z przełączanymi odczepami, zastosowałem ślizgowy wariometr, którego indukcyjność można w każdej chwili podwoić poprzez szeregowe dołączenie do niego takiej samej indukcyjności, nawiniętej na czerwonym rdzeniu Amidon.
Zastosowane kondensatory zmienne o pojemności około 300pF zapewniają z wariometrem właściwe działanie układu na wszystkich pasmach KF. Dwu sekcyjny kondensator na wejściu dodatkowo wyposażyłem w małą przekładnię planetarną 1:3.
Przełącznik do wyłączania obwodu filtra (Bay-Pas) wyprowadziłem tym razem na płytę czołową. Na tylniej płycie znajdują się przełączniki i gniazda umożliwiające pracę skrzynki na jednej z dwóch anten niesymetrycznych, podłączenia jednej anteny symetrycznej (poprzez znajdujący się w skrzynce balun 1:4), względnie anteny LW w postaci gołego drutu.
Zastosowane elementy powodują, iż skrzynka jest porównywalna gabarytowo do skrzynki MFJ-969.

Cezary SP7MJX


Zasilacz Regulowany 5A

rządzenie powstało z potrzeby zasilania nabytego radiotelefonu FM na pasma 144 i 433MHz, które wymagało prądu do 5A. W konstrukcji wykorzystana została niżej przedstawiona aplikacja dla układu scalonego LM338.

Cezary SP7MJX